Kendimize bir alan çiziyoruz ve o daracık alan sırf bize kendimizi güvende hissettirdiği için iyi hissetmesek de tüm ömrü geçiriyoruz.

Hayatımızın uzunluğu üzerinde sıfır kontrole sahibiz ama yaşamın genişliği ve derinliği üzerinde %100 kontrole sahibiz. Enerjisini derinlik ve genişlik tarafına harcamak isteyenler için ilk gereksinim hayatın hangi alanlarında konfor alanında olduğunu fark etmek.

Eylemle, mücadeleyle desteklenmeyen farkındalığın bir kıymet-i harbiyesi yok.

Önce niyetle başlamalı. Niyet ataleti alır ve hareketi çağırır. ‘’Ben bu alandan çıkmaya şunu yaparak başlıyorum’’ dediğimizde doğal momentum hareketsizliğin yerini alır. Newton’un birinci hareket kanunu ”Duran bir cisme bir kuvvet etki etmedikçe cisim yine hareketsiz kalır” diyorsa bilime sağırlık etmek yerinde bir seçim olmaz.

O alandan çıkışın iki muhteşem etkisi var, isimlerini ben koydum. Siz kendinizce başka isim de verebilirsiniz. Mühim olan manasında gafil olmamak.

1️⃣Mıknatıs etkisi: Konfor alanı dışında vakit geçirmeye başlayınca ilginç karşılaşmalar ve fırsatlar oluşması muhtemeledir. Öğrenci hazır olunca öğretmen(ler) karşısına çıkar. Bir fark edersiniz ki mıknatıs gibi olmuşsunuz. Hem kişisel hem de profesyonel olarak hedeflerinize ulaşma yolculuğunuzu hızlandırmanıza olabilecek insanları hayatınıza çekersiniz. Bunu da fizikteki rezonansın olumlu etkisi ile açıklamak mümkün.

2️⃣ İlham perisi: Victor Hugo haklı çıkar. ‘’Kendi ışığına güvenen başkasının parlamasından korkmaz’’ derken yaşam boyu öğrenciliğe ve öğretmenliğe talip, konforlu alanı bırakmış insanları kast ediyor sanırım. Konforlu alan yerine öğrenme ve çabanın olduğu yerleri mekan tutan biriyseniz sürecin doğal sonucu olarak başkalarının büyümesine de yardımcı olursunuz. Bir rol modeli, bir akıl hocası, bir mentor olursunuz. Başkalarının takip etmesi ve arzulaması için yanıp sönen bir işaret olursunuz ve başkalarının hayatları üzerinde olumlu bir etki yaratmak inanılmaz derecede tatmin edicidir.

Hayata bu güzellikler için gelmedik mi zaten? Güçlü bir soru ve cesur cevaplarla haftaya başlayalım?

🍀Hayatımın neresinde konfor alanındayım?

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Aselsan’da İletişim
25 Kasım 2021
Duygusal Dayanıklılık
23 Kasım 2021
Hikayeler
20 Kasım 2021

Son Yorumlar

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...

Dinar Mam.

Sabırlı olmak gerek. Şükürsüzlük bir sebep, insanları bezdiren bir diğeride, Insan Kaynakları için Türkiye'de uygulanan...