Geçenlerde yaptığım bir paylaşımda fonksiyonel nefes alma ve düzenli nefes-meditasyon çalışmalarının bana olan faydalarını anlatmış ve bu alanda yol alanlardan önerilerini istemiştim. 

Paylaşımıma birçok kişi güzel önerileriyle katkıda bulundu. Ben de bu önerileri derleyerek sizinle paylaşmak istedim. Benim önerilerim: Meditopia ve Breath Hub uygulamaları. 

Meditasyon, yoga, mindfulness’ın ortak özelliği nefestir. Bence nefes: “Kalp aracılığıyla beynin ilahi bir hack sistemidir.” 

James Nestor, Patrick Mckeown ve Andrew Huberman gibi isimleri takip edebilirsin.  

Bunun yanı sıra birkaç Ted Talk önerisinde bulunacağım: 

https://youtu.be/bczm0RsIZUM 

https://youtu.be/1sgb2cUqFiY 

Nefes ve şükran duygusunun ve bunların kalp ile ilişkilerini duymak inanın bana kalbinizi hızlandıracaktır. Bunun hakkındaki Ted Talk’lari şiddetle izlemenizi tavsiye ederim:https://youtu.be/A9kQBAH1nK4 

Ayrıca heartcoherence hakkında birçok video ve applications bulabilirsiniz. 

Çiğdem Albayrak-Vurel 

Nevşah Fidan Karamehmet’in paylaşımlarını takip etmenizi öneririm. 

Nilgün Çelikbalta Güdü 

Faydalandığım birkaç kaynağı paylaşmak isterim: Nefesin Şifa Veren Gücü – Patricia L. Gerbarg; Nefeste Saklı Hayat – Ebru Şinik; Nefesten Solunuma – Ömer Önder ve Zeynep Aksoy’un BBM Nefes youtube video serisi 

Ceyda AYMİR AKHAN 

Nefes çalışmalarından maksimum verim elde etmek, doğal nefesi yani doğduğumuzdaki açık alt karından başlayıp göğse kadar çıkan ve inen (yeni doğan bebeklerin nefesine bakın lütfen), çabasız nefesi tekrar edinmek için öncelikle nefes alışkanlığınızın tespiti gerekir. Herkes açık ve doğal bir nefesle doğar ancak bizler kişilik oluşumu ile birlikte birtakım duygulardan, özellikle istemediğimiz duygulardan kaçmak için bilinçsizce vücudumuzun değişik yerlerinde nefesimizi tutar, hızlı nefesler alıp vermeye başlarız. Aynı uyaran karşısında aynı nefes davranışının gösterilmesi zamanla bize farkında bile olmadığımız bir nefes davranışı kazandırır. Yani nefes soluk alıp vermenin ötesinde bir davranıştır.

Vücudunuzda nereye nefes almıyorsanız oraya nefesin yönlendirilmesi, nereye çabalı fazla nefes alıyorsanız oradaki çabanın giderilmesi ve çabasız, doğal, müdahalesiz alma verme dengesinin olduğu, kolaylıkla alınıp verilebilen bir nefese kavuşmanız amaç olmalıdır. Bunun için uygulanan teknikler ayrı ayrıdır ve her teknik herkes için uygun değildir. Nefesiniz sığ mı, tembel mi, nefesiniz karında var mı, göğüste var mı, alıp verme dengesi nasıl, nefesiniz çabalı mi gibi bir çok analizi var.

Naçizane tavsiyem (nefes koçluğu eğitimi almış biri olarak) böylesi bir hizmet alırken bunun da göz önünde bulundurulmasıdır. 

Aksi takdirde yanlışı yanlışla devam ettiriyor olabilirsiniz.

Katkı sağlaması dileğimle…

İzlem MİT 

Bu alanda başarılı Mine Uysal – Birdunyanefes hesabını takip edebilirsiniz. 

Özge Özkan Aydemir 

Instagramda @nefesyolu @selvadunder @besirebulut hesaplarını tavsiye ederim. 

Mediha Betül Açıkalın

Duygularıma tercüman olmuşsunuz Hülya Hanım. Bende 9 aydır meditasyon yapıyorum ve diyebilirim ki hayatımın en huzurlu dönemini yaşıyorum.
Meditopia uygulamasını kullanıyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum..

Yaklaşık 5 yıldır Anapanasati meditasyonu yapıyorum, burun deliklerinden giren ve çıkan nefese odaklandığın basit bir teknik. 5 yıl süren aralıksız pratiğimin bana öğrettiklerinden birkaçı:

🌺Meditasyona bir hedefle oturma, yalnızca objene odaklan. 

🌺Meditasyonda iyi hissetmek zorunda değilsin, içinde her ne oluyorsa ona tarafsızca bak. 

🌺Yoğun negatif duygularla karşılaştığında bu duygulardan korkma, onları tarafsızca izle. 

🌺Meditasyon bir yaşam yolculuğu, her gün yapmazsan sana gerçek faydasını göstermez. 

🌺Herkesin içsel yolculuğu ve deneyimleri birbirinden çok farklı. Kendi pratiğini kimseyle kıyaslama. 

Pratiğimin kişisel iki faydasını paylaşmak istiyorum: 

🌺Hayatta kendinden uzaklaşıp kaybolmak çok kolay. Düzenli meditasyon sana kendi gerçeğini unutturmaz. 

🌺Zihnin anlayamadığı ama kalbin bildiği bir yer var. O yerle buluşmak ne tatlı! 

Meral Kızılkaya Demirtaş 

Konunun beyin bağlamına ilgi duyanlar için paylaşmış olduğum yazımla naçizane katkı sağlamak isterim izninizle. 

Serra Uslu 

Merhaba, ben de yaşam enerjimi spordan alıyorum, her sabah düzenli sporumu yaptıktan sonra günüme başlıyorum. Spor kendimize yaptığımız en büyük yatırım bu farkındalığa vardıktan sonra ve disiplinli çalışmayla diğer bütün işlerimizi rahatlıkla yapabiliyoruz.

Aysel Bahçecik

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Bilişsel Çarpıtmalar
5 Ocak 2023
McKinsey Teknoloji Trendleri – 2022
8 Eylül 2022
İş Hayatında Yalnızlık
28 Temmuz 2022

Son Yorumlar

Meryem

Deneyimlerinizi paylaşmanız ve bilmeyenlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bazı insanlara dokunduğunuzdan emin...

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...