Biyografi

HÜLYA MUTLU

Hacettepe Üniversitesi İİBF’den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım. Türkiye’de ise Adler koçluk okulundan mezun oldum. Transaksiyonel analiz konusunda ise hem Türkiye hem İngiltere’de eğitimler aldım. Üsküdar Üniveritesi Psikoloji bölümünde akademik alanda eğitim ve çalışmalarım devam ediyor.
Kurumsal hayatım boyunca insan kaynakları, kalite, kurumsal sosyal uygunluk, satış ve müşteri ilişkileri alanlarında çalıştım.
Türkiye’de Enmac danışmanlık, İngiltere’de HMIENGLAND, Avusturalya’da ise Equal firmaları çatısı altında İstanbul, Birmingham ve Perth üçgeninde olan iş yaşamı maceramı 2006 dan beri farklı sektörlerde çok sayıda yerli ve yabancı kuruluşa eğitimler verip, danışmanlıklar yaparak devam ettiriyorum. Hem İngiltere ve Türkiye’de yönetim kurulu üyeleri de dahil olmak üzere her kademede yöneticilere danışmanlık ve koçluk & mentörlük yapıyorum. Bahçeşehir Üniversitesi’nde COOP dersleri kapsamında dört yıl boyunca kredili dersler kapsamında dış eğitimci olarak yer aldım.
Eğitimlerimi, konuşmalarımı mizahın gücünü kullanarak tasarlıyorum. Mizahın öğrenmeye katkısını kısa videolarıma gelen geri bildirimlerden görüyorum. Eğitim ve seminerlerimde gücüne inandığım “Hikaye anlatımı” yöntemine de bolca yer veriyorum.
Latince ‘’Bene diagnoscitur, bene curatur’’ mottom. Cümlenin anlamı olan “Doğru teşhis ve doğru tedavi getirir.” Benim işe bakışımı ve iş yapış tarzımı çok net anlatıyor. Sorunlar ve beklentiler benzer görünse de detaylarda önemli farklılıklar içerdiğine ve bu farklılıkları doğru tanımlamanın çözümü kolaylaştırdığına inanıyorum. Bu inançla yaptığım tüm işlerde kişiye, sürece ve kuruma uygun içerikler ve çözümler sunmayı önemsiyorum.
Elimin uzandığı her yere iyilikler ve güzellikleri bilgi ile bırakmayı yaşam amacı edinmiş birisi olarak, kendime verdiğim sözüm ise; yaşamın boyunca öğrenciliğin ve öğretmenliğin hiç bitmesin.

Beni Nasıl Anlattılar?

Hülya Hanım hem enerjisiyle, hem bilgisiyle, hem de paylaşma isteğiyle iletişime geçtiği herkesi etkisi altına almayı başarıyor. Kendisiyle birebir bir söyleşi yapma şansı bulduğum için şanslı hissediyorum.

Beste Müminoğlu Güren
IT Manager | Global Head of Data Analytics People Development @ BSH Home Appliances Group

AKSA Akademi kapsamında Sevgili Hülya Mutlu ile Duygusal Zeka, Transaksiyonel Analiz, İletişim, Geribildirim, Z Kuşağı ve değişen dünya düzeni başlıklarını içeren “Fark Yaratan Lider İletişimi” eğitim programımızı bugün itibariyle tamamladık.

İletişim, Değişim Yönetimi ve Stratejik Planlama yetkinliklerimize odaklandığımız programda eşsiz bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşan Hülya hanım ‘a içten teşekkürlerimle 🙏🏻

Burcu Bahtiyar
Human Resources Manager

Hülya hocam, zor zamanlarda “İyiyiz & Daha İyi Olacağız” dedik, binlerce Halkbank çalışanına Bilişsel Esneklik & Duygusal Dayanıklılık” eğitimleri gerçekleştirdik. Ne çok seveniniz, öveniniz, takdir edeniniz oldu. Sanki, Tam Üstüne Bastık:). İçten ve bir o kadar profesyonel yaklaşımınız, sınıflarda online platformlara taşan enerjiniz, çalışma azmi ve direnme gücü verdi. Umuyorum ki daha çok eğitimlerle birlikte olacağız, sizlerin kıymetli bilgi ve deneyimlerinizden yararlanacağız.

Mustafa Alcı
Halkbank şirketinde Eğitim Geliştirme ve Organizasyon (Eğitim Planlama)

Hülya Mutlu ile pandemi döneminde tanışma fırsatını yakaladım. İyi ki tanışmışız dediğim değerli bir eğitmendir. Şirkete dönmeye başladığımız dönemde son derece verimli ve keyifli eğitimler gerçekleştirdik. Eğitimlerin dijital platformdan olmasına rağmen enerjisi, bilgisi ve samimiyetiyle arkadaşların gönlünü kazandığını söyleyebilirim. Eğitimlerde kullandığı mizahi yönü ve hikaye anlatımı da eğitimin etkinliğini ve akılda kalıcılığını artırıyor.. Kendisi ile tanıştığım ve çalıştığım için mutlu olduğumu belirtmek isterim.

Vildan Korkmazyürek
Learning & Development Director at OYAK / Erickson Certified Coach

Hülya Hanım ile farkındalık dolu 2 ayrı program gerçekleştirdik. O kadar anlamlı ve derin konulara değiniyor ki, ceplerinize sığdıramıyorsunuz bilgileri. İyiki bir araya gelmişiz dediğim değerli eğitmenlerimizden biri.
Daha bir çok projede birlikte olmak dileğiyle.

Birsen Atakay
Daikin Türkiye Akademi Bölüm Müdürü, ICF Coach

Hi, I had opportunity to meet Hülya Mutlu in the period of that I was head of Halk Academy department. Knowing herself closely, I realized that the video content and animated characters published on social media are a successful reflection of the observation ability. Thank you for our project-based work that adds value to our institution. I can easily say that she is a trainer who adds value to the institution she works on in business life,emotional intellegince empathy and motivation.

Dr. Hasan Zeybek
Halkbank şirketinde danışman

Sevgili Hülya’yı birkaç kelimeyle anlatmak kolay değil. Eğitimci kimliğinin yanı sıra, kendini mizah yoluyla, hikayeler anlatarak ve bunu canlandırdığı tiplemeler vasıtasıyla istediği mesajı insanların beyinlerine çok iyi kazıyabilen bir yetenek Hülya. Dilimizi kusursuz ve muzip kullanış şekli ile günümüzün etkili iletişimcilerinden, yardımlaşıcı ve paylaşımcı karakteriyle gönül kazanmayı kendine hedef edinmiş bir profesyonel, gelişmiş iş öngörüsü ve yüksek EQ’su ile yönetim danışmanlığı, İnsan kaynakları ve iletişim konularında destek almak isteyeceğiniz profesyonel bir iş insanı Hülya.

Harun Taşcı
Harun Taşcı
CMO | Global Pazarlama Lideri

Hülya’dan tüm şirket çalışanlarımız ve iş ortaklarımız için online ortamda Duygusal Dayanıklılık konulu seminer aldık. Enerji dolu anlatımı, samimi iletişimi ve verdiği somut örneklerle dolu dolu bir programdı. Hedef kitleyi ve ihtiyaçlarını göz önüne alan, titiz bir çalışma yaptı bizim için. Ofise dönüşün ardından daha uzun ve yüz yüze versiyonunu almak için sabırsızlanıyoruz.

Müge Arslan
Müge Arslan
Head of Human Resources, Coach, Blogger

Birçok eğitmen ve danışman ile tanıştım çalıştım. Hülya Mutlu’nun farkı; bildiklerini hayatına uygulayan bir gelişim yolcusu ve iletişim ustası olmasıdır. sürekli öğrenen öğrendiklerini paylaşan yaptığı işi sürekli güncelleyen aynı zamanda kıvrak zekası ile hepimizi güldürerek düşündürebilen kaliteli güzel insanıdır kendisi. Ekibim aldığı her eğitimden büyük bir motivasyon ve değişme isteği ile çıktı.

Ilkay Tercan
Ilkay Tercan
İK Yöneticisi/ Yazar

Organizasyonel şemalara hakimiyetinden dolayı eğitim sırasında verdiği örneklerle ve nokta atışları ile etkin öğrenimi sağlayan standartların üstünde nadir konuşmacı ve eğitmenlerden biridir. Proses bazlı eğitim tasarımı ile hem sponsoru hem katılımcıyı mutlu eder. Sektörün ilham verenlerindendir.

Acun Erkuloğlu ACC
Acun Erkuloğlu ACC
Eğitmen |Yönetici Koçu|Konuşmacı

Hülya, bir kitleyi etkilemek için gerekli tüm becerilere sahip. Derin bir bilgi birikimi, su gibi akan anlatım tarzı, pozitif enerji, karşıdaki kitlenin ihtiyacını anlayarak anlatımı şekillendirme… Eğitim ve seminerler için gönül rahatlığı ile referans olduğum değerli bir eğitmendir.

İnan Acılıoğlu
İnan Acılıoğlu
Danışman, Yazar, Konuşmacı

Sevgili Hülya Mutlu ile çalışmak kesinlikle büyük bir keyif ve ayrıcalık oldu benim ve organizasyonum için. Daha önce ifade edilmeyenleri organizasyonun kilit ekiplerine müthiş bir nezaket ve incelik ile aktardı. Zor çalışma koşullarımıza çok kısa bir süre içinde uyum sağlayarak bizden biri oldu. Ve hatta belirlediğimiz çıktıların ötesine geçerek eğitimlerinde paylaştığı örnekleri başka toplantılarda da çalışanlarımızdan duyar olduk. Kattığı değer ve çabaları için sonsuz teşekkürler.

Kagan Turkay
Kagan Turkay
Human Resources And Organisational Development Manager

İç görüsü yüksek olduğu için konuları başarılı analiz eder ve dinleyiciye aktarır. Hem teatral hem de bilge yönünü hemen anlarsınız. Enerjisini karşıya geçirir. Onunla çalışırken zorlu koşullarda dahi yüzünü asmaz, kahvesini bile kendisi yapan tevazu sahibi, kaliteli, tatlı bir insandır.

Cemile ÇELEBİ
Cemile ÇELEBİ
Halkbank şirketinde Halk Akademi Daire Başkanlığı

Hülya Mutlu; sosyal medyanın bana kazandırdıklarından ve iyi ki tanımışım dediklerimin arasında yer alan çok değerli bir İş Profesyoneli. Gerek katıldığım Eğitimlerinde gerek sohbetlerimizde gerekse de paylaşımlarıyla sürekli kişilere katma değer sağlayan ve işini aşkla yaptığını anlamanız için sadece 1 dakika onu dinlemenizin yeterli olacağı bir kişilik diyebilirim. Kimilerimiz onu #MizahlaFarkındalık videolarıyla, kimilerimiz hikaye anlatıcılığı ile , kimilerimiz tiplemeleriyle tanıyor ama bence hepimizin ortak görüşü Hülya’yı tanımaktan mutlu olduğumuz… Kesinlikle tanınmanızı, takip etmenizi, en az bir eğitimine katılmanızı tavsiye ederim.

Serkan Yaşdere
Serkan Yaşdere
Business Developer | Strategist

Sevgili Hülya Mutlu özgün, yaratıcı, bir o kadar da bilgilendirici paylaşımlarıyla İK yönetimi profesyonellerine ilham veren harika eğitmenlerden. İyi ki var!

Mehpare Şayan Kileci
Mehpare Şayan Kileci
Trainer

İnsanın yaşamında “iyi ki tanımışım” diyebileceği istisnai birisi Hülya Mutlu. Hem bir danışman, bir koç olduğu kadar dürüst, dengeli, yapıcı, pozitif katkısı olan birisi. Hülya Mutlu ile dönüşüm; kendisiyle iletişim kurduktan sonra kendiliğinden başlıyor. Mutlu enerjisini size bir şekilde aktarır ve artık farklı birisi olmaya başladığınızı önce kendinizi fark ediyorsunuz. Anadolu geleneği ile Batının iyi yönlerini bir arada barındıran, vizyonu geniş ve mutlaka dokunduğu her insana katkısı olan Hülya Mutlu ile tanışmanızı, çalışmanızı tavsiye ederim.

Armağan Akbay
Armağan Akbay
Yazar

Sevgili Hülya Mutlu, içinde bulunduğumuz zamanın ruhu olan sadeliği erken içselleştiren öncü ruhlardan biri. Bilenler bilir; sadelik, daima arkasında zengin bir birikimi barındırır. Hülya Mutlu’nun rafine anlatımlarında klasik kuramların kabul görmüş literatür bilgisine tevazu ile rastladığınız gibi, yaratıcı yanının özgünlüğüne de hayran olursunuz. Anlatımının zenginliğinin yanında anlattıklarını aktarabilme yetkinliği, kanaatimce, Onun iş dünyasına en değerli hediyesi. Zamanın ruhunu, binlerce yıllık antropolojik mirastan beslenen değerli bir yönetim danışmanından dinlemek isterseniz, Hülya Mutlu’nun değerli sesine kulak verin. Şirketinize ve kalbinize iyi gelecektir.

Selma Karaduman
Selma Karaduman
Avukat

Hülya Mutlu kişisel gelişim, koçluk, iletişim gibi pek çok alanda çok yetkin ve deneyimli bir eğitmen. Hiç sıkılmadan, pek çok şey öğrenebileceğiniz ve iz bırakacak eğitimler için Hülya Hanım doğru tercih olacaktır. Sektörün en temel sorunu olan klişe ve didaktik anlatımdan sıyrılmış ve kendi değer önermesini yaratmış bir eğitimci. Onunla genel müdürlüğüm boyunca yaptığımız tüm eğitimlerden ben de ekibimde etkilenmiş ve öğrenmiş olarak çıktık.

Figen BİGÜN
Figen BİGÜN

Hülya hanımdan koçluk ve kişisel gelişim eğitimleri almamız neticesinde tüm çalışanlarımızdan pozitif geri dönüşler aldık. Kendisi son derece vizyoner ve alanında uzman bir eğitmendir.

Ramazan Akın
Ramazan Akın
İnsan Kaynakları Yöneticisi

Hülya Hanım İBB Gençlik Meclisi’nde arkadaşlarım ile gençlere yönelik düzenlediğimiz motivasyon seminerine konuşmacı olarak gönüllü katılım sağladı. Gerçekten faydalı bilgiler edindik. Sıcak kanlı, samimi ve işinin ehli birisi.

Taha Nusret BOZKURT
Taha Nusret BOZKURT
İYYÜ Uluslararası Ticaret ve Lojistik Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

Hülya Hanım; İnsan Kaynakları meslektaşlarımızla bir araya gelerek kuracağımız dernek için ortak çalışmalarımız esnasında; bilgi birikimlerini tüm samimiyet ve içtenliğiyle paylaşan, yön verirken yönder olan yapısıyla kuruluşumuzda sağladığı faydalar için minnettarım. Mevlana’ nın “Nice bilginler vardır ki gerçek bilgiden, hakiki irfandan nasipsizdirler. Bu ilim sahipleri, bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.” misalindeki gerçek bilgi sevgilisi olan nadide kişiliğiyle verdiği destek ve aramızda olduğu için teşekkürü borç bilirim.

Nesrin FIRAT
Nesrin FIRAT
Gelişim Mentoru | İş ve Operasyon Süreçleri Yönetim

Marka olabilme süreci öyle keşmekeş bir yoldur ki. Bu yolu doğru yönetebilen, kaliteli kişiler_firmalar, marka olurlar. Kişiliğiyle, bilgisiyle, duruşuyla Yönder olmayı gerektirir kaliteli olmak… Hayatıma girdiği andan itibaren, bana yön veren ender Markalardan biridir Hülya MUTLU. Eğitimleri de koçlukları da metalaşmaktan uzaklar inceliklerle ve farklarla dolu. Hayatımda olduğun için teşekkür ederim, güzel insan.

Yelda Ergin Baysal
İnsan Kaynakları Müdürü & Eğitmen & Organizasyonel Gelişim

Bazı insanlar vardır lisanını o kadar güzel kullanır ki anlattığı her şey kulağınıza müzik gibi gelir ve dinlemek hep dinlemek istersiniz…Bir de söylediği şeyler bilgi dolu ve coşkuyla söylenmişse ve söylenenler de hayatınızda olumlu etki yapabilecek güçte ise bu iletişim paha biçilmez olur. Bana göre Hülya Hanım kim diye sorsa birisi ilk aklıma gelen şey bu olur. Sekiz sene önce tanıma şansını buldum ve hala aynı şevkle dinliyorum kendisini. Herkesin dinlemesi gereken çok değerli bir insandır Hülya Hanım. Tavsiye ederim…

Gail Onat
Director of Corporate Marketing and Strategy

Hülya Hanım eğitimlerde grubun yapısını çok iyi analiz ederek; temel problemlere grubu sıkmadan, betimlemelerle, örneklemelerle ve mizahını da katarak verilmesi gereken mesajı derinlemesine veriyor. Verdiği örnekler o kadar iyi seçilmiş ki herkes kendine bile itiraf edemediği problemlerini analiz edebiliyor. Bunun dışında sohbetlerimizde yöneticilerin yönetici becerilerini nasıl geliştirebilecekleri konusundaki engin bilgilerini görebiliyoruz. Toplumu, şirketleri, çalışanları, hayatın kendisini bir sosyolog gibi gözlemlemesi ve analiz etmesinin çok kuvvetli bir özelliği olduğunu konuşmalarında fark edebiliyorsunuz.

Elif Üngör
Elif Üngör
Kalite ve Kurumsal İletişim Koordinatörü

Hülya Hanım ile çalıştığım P&G şirketinde bize eğitim verdiği zaman tanıştım. İşini hem profesyonelce yapıp hem de aşkla yapan ender insanlardan biridir. Verdiği eğitimlerde fazlasıyla ufkumu açıp beni aydınlattığı için kendisine teşekkürlerimi sunarım.

Hatice Buşra GÜLŞEN
IT Uzmanı

Hülya Mutlu gibi bir eğitmene denk gelmek kolay değildir. Hülya Hanım, Med Akademi bünyesindeki 220 İSG profesyoneli ile gerçekleştirmeyi planladığımız Motivasyon eğitimi gruplarının ilkinde, bir eğitimcinin nasıl olması gerektiğini bizlere gösterdi. 8 saatlik eğitim süresi içinde, katılımcıların ilgisini eğitimden kopartmadan, eğlenceli, eğitici ve öğretici bir eğitim geçirmemizi sağlayan kişi kendisidir. Bundan sonraki eğitimlerimizde de birlikte çalışmaktan mutluluk duyacağız. Teşekkürler…

Gökmen Aydın
Gökmen Aydın
Project Director

Sayın Hülya Mutlu’yu İstanbul’da bir eğitim sırasında tanıma şansım oldu. Kendisinden bahse konu olan eğitimi aldığım için oldukça memnun oldum, zira eğitim süreci gerçekten verimli geçti. Bunun yanında Sayın Mutlu’nun iletişim gücünün ve sosyal becerilerinin kuvvetli olduğunu düşünüyorum.

Doç.Dr. Cevdet KIZIL (President of IIC Turkey)
Doç.Dr. Cevdet KIZIL (President of IIC Turkey)
Assoc. Prof., Department Head at Istanbul Medeniyet Uni., MBA, MS, PhD, CPA (SMMM)

Alanında uzman , profesyonel ve çok başarılı . Her konu başlığı için bu derece özenli hazırlanan bir eğitimci tanımadığımı söylemek isterim.

Funda KIZIL(Vice President of IICTurkey)
Funda KIZIL(Vice President of IICTurkey)
MA, SMMM-CPA, CICA, CCS, ISO 27001-ISO 9001 LEAD AUDITOR

Eğitimlerine katılma şansına sahip olduğum, hayatıma değer katan, her sunumuyla yoluma ışık olan, örnek aldığım çok değerli bir eğitimci Hülya Hanım. Nazik duruşu ve zarif ifade gücüyle, her koşulda etkili ve sevgi odaklı bir iletişimin mümkün olduğunun göstergesi oldu benim için. Kendini gerçekleştirmek ve potansiyeline ulaşmak , yolculuğunda sevgiyle ilerlemek isteyen her bireyin ve grubun böyle güçlü bir rehber ile yolu kesişmeli diye düşünüyorum.

Reyhan Yavuz
ÖZEL GÖZDE HASTANESİ şirketinde Human Resources Responsible

Hülya Hanım ile mentörlük eğitimde tanışma fırsatım oldu. İnsan odaklılığı ve ilgisi ile bana; önemli olan yaşadığın yerin güzelliği değil o yeri güzelleştirmek ve tecrübe edinmek olduğunu öğretti. Eğitici ve öğretici bir seminer geçirdik. Teşekkürler!!

Işıl Işınay
Işıl Işınay
P&G şirketinde Financial Controller

Hülya Hanım insan odaklı, etik değerlere bağlı, paydaş, azimli, ekip çalışmasını ve dayanışmayı seven alanında başarılı bir profesyonel. Kendisi ile yaklaşık bir senedir iletişim halindeyim. Sadece iyi bir yönetim danışmanı değil aynı zamanda alışılmışın dışında sıradışı bir eğitimci kimliği var. iletişim dili insanı yormuyor, onunla çalışmak gerçekten keyifli. Gerek bilgi ve tecrübeleri gerekse insani duruşu ile iş dünyası içerisinde önemli katkıları ve farkındalıkları olan başarılı bir iş kadını. Bir insan yönetimi gönüllüsü ve eğitimci adayı olarak kendime rol model aldığım nadir insanlardan biridir diyebilirim, içtenlikle.

Gökhan Yılmaz
Talent Acquisition & Employer Brand Specialist

İçindeki ışığı etrafına saçabilenler böyle güzel eğitimler yapabilir ancak. Ben ve tüm çalışan arkadaşlarım tadı damağımızda kalan iki gün için sonsuz tesekkürü borç biliriz. Ufak dokunuşlarla önemli detayları bize hatırlattınız. Otelimizden ayrılıp vedalaşırken bile bir şeyler öğrettiniz bana…

Duygu Yurtcu
Duygu Yurtcu
Sealight Hotels Education Manager

Hülya Hanım ile de iç koçluk sistemi kurma projemizde birlikte çalışma fırsatı buldum. Deneyimi ve sıcak kanlılığı ile hem bana hem çalışma arkadaşlarıma yol gösterici oldu. Projenin öneminin anlaşılmasında ve sahiplenilmesinde büyük etkisi vardır. Kendisi, insan odaklı yaklaşımı ve sorunları çözme şekli ile çalışma hayatım için örnek alabileceğim bir profildir. Kendisiyle tekrar çalışmayı canı gönülden diliyorum. Bilgi ve becerilerini paylaşırken gösterdiği cömertlikten dolayı Hülya Hanım’ a teşekkürlerimi sunarım.

Buşra Baytur
Buşra Baytur
Endüstri Mühendisi

Hülya Hanım, Temsa İş Makinaları Adana Üretim Tesisimize Entegre Kalite Yönetim Sistemi kurma projemizde bize danışmanlık yapmıştır. Kendisi; vizyonu, Yönetim Sistemleri bilgisi, deneyimi, akılcı yöntemleri, uygulamaya dönük pratik çözümleri ve pozitif enerjisi ile projemize müthiş bir değer katmıştır. Hülya Hanım, bu süreçte personelimizin alması gereken eğitimleri de bizzat kendisi vermiş, eğlendirirken öğreten tarzı ile özellikle mavi yakalı personelimizi sürecin içine çekebilmeyi başarmıştır. Hülya Hanım, samimiyeti ile ekibimizin sevgi ve saygısını kazanmış ve onların projeyi tam anlamıyla sahiplenmesini sağlamıştır. Kendisine bir kez daha desteğinden ötürü teşekkürlerimizi sunarız.

Şebnem Ari Aktaş
Şebnem Ari Aktaş
Operational Excellence Manager at Sabanci University Integrated Manufacturing Tech. Research and Application Center