Seneler evvel lunaparka gitmiştim. İki genç kadın  kamikaze denilen alete bindi ve biri korkudan fenalaştı. Alet durunca inme zamanı geldi ve fenalaşan kişi arkadaşına ‘’ 2. biletleri yakarsak para boşa gidecek, yine de kalalım” dedi ağlayarak. Neyse ki arkadaşı onu inmeye ikna etti.

Umutla yola devam ederken ‘’asla vazgeçme’’ sloganını fazla ciddiye almak da bizi yanıltabilir. ”Concorde Yanılımı” denilen bir sarmala düşmek kaçınılmaz olabilir. Concorde Yanılımı teorisine göre; kişi gözünü geleceğe dikmeyi bırakmış ve geçmişte ödediği bedellere takılı takılmış ve bırakması vazgeçmesi gerektiği halde umutvar kalmayı ve devam etmeyi seçiyordur.

Teori adını Concorde isimli supersonic uçaktan almış. Sesten daha hızlı bir uçak yapma fikri ile başlıyor hikaye 1950 lerde.  Yakıt maliyeti yüksek ve yolcu kapasitesi az olan bir uçakmış. 1976’da uçmaya başlamış. Kârlılığı genelde düşük kalmış. Daha prototip aşamasında vazgeçilmesi faydalı olacak projeden çok emek, zaman ve para harcandığı için kimse vazgeçmek istememiş.  2000 yılı Temmuz ayında bir Concorde kazası ile 114 kişi hayatını kaybettikten sonra uçak 2003 yılında tamamen kullanımdan kaldırılmış.

Gerçekçi olmayan umut beklentisi de en az umutsuzluk kadar tehlikeli olabiliyor. Seth Godin in ‘’Dip’’ kitabının önermesi umut optimizasyonunu güzel izah ediyor. Godin’e göre; çok erken pes ettiysek de başarısız olmuşuzdur. Bırakma cesareti gösteremediğimiz görevlerle paramparça olduysak  da başarısız olmuşuzdur. Büyük hedefe varmak için zorlu yolları aşmaya niyetlenmek önemli ama doğru hedefin peşinde değilsek, yaptığımız şeyler bizi ve başkalarını olumsuz etkiliyorsa bırakmayı da vazgeçmeyi de bilmeli.

 

LinkedIn’de paylaştığım gönderime gelen çok değerli yorumlardan birkaç tanesini de paylaşmak istiyorum. Siz de yorumlarınızla katkıda bulunmak isterseniz gönderiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sevgili Hülya çok kıymetli bir konuya değinmişsin. Bana batık maliyet yanılgısını hatırlattı bu yazın. Batık Maliyet Yanılgısı kişilerin, önceden yatırdıkları para, zaman ve çaba gibi kaynakların boşa gitmemesini düşünerek yanlış bir davranışa devam etmesi veya bağlı kalma eğilimi olarak tanımlanıyor. Mutsuz olduğu işyerinde devam ederken örneğin, “3 yılımı çöpe atamam, başka yere gidemem” diyen pek çok kişi vazgeçmeyi ertelediği için sorunları devleşebiliyor.

-SYC

 

Nerde vazgeçmek gerektiğini bilebilmekte ayrı bir bilgelik gerektiriyor ne erken ne de geç olmamalı, tam vaktinde kararında olmalı aksi halde Dostoyevski’nin dediği gibi ;Yanlış trene bindiğinizde ilk istasyonda inmeye çalışın, çünkü mesafe ne kadar artarsa, dönüş maliyeti de o kadar artar!..

-SY

 

Bir hocam “asıl cesaret, tam zamanında vazgeçebilmektir” derdi.

-DM

 

 

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Bilişsel Çarpıtmalar
5 Ocak 2023
Nefes ve Meditasyon
11 Eylül 2022
McKinsey Teknoloji Trendleri – 2022
8 Eylül 2022

Son Yorumlar

Meryem

Deneyimlerinizi paylaşmanız ve bilmeyenlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bazı insanlara dokunduğunuzdan emin...

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...