Büyük İstifa (The Great Resignation) 2022 yılında ortalığı kasıp kavuracak diyor araştırmacılar.

Şirketler bir süredir daralan bir yetenek havuzuyla mücadele ediyor, ancak küresel salgın bu yetenek sorununu daha büyük hale getirdi. Bir yandan yeteneklerin global iş imkanlarına erişme imkanı oluştu. Yakın tarihli bir Korn Ferry anketi, profesyonellerin %55’inin 2022’de çalışan devir hızının artacağına inandığını, %31’inin ise işten ayrılmaya kesin kararlı olduğunu söylüyor.

Büyük İstifa ile ilgili farklı görüşleriniz varsa buradan paylaşabilirsiniz.

Geçenlerde başlattığım Büyük İstifa konulu anketin sonuçlarına göre:

 

 

 

12.790 kişi ankete katıldı.

İşinizden ayrılmayı düşünüyor musunuz sorusuna %38 evet, ilk fırsatta derken; %33 işinden memnun ve %29 ise neden olmasın diyerek kararsız kalmış.

 

 

 

Önümüzdeki günlerde yetenekleri elde tutmak isteyen kurum ve kuruluşların aşağıdaki konuları ele alması gerekli görünüyor.

📌 Ücret ve yan haklar
📌 İş yaşam dengesi
📌 Anlam duygusu
📌 Gelişim ve ilerleme imkanı

Sizce hangi alanlarda iyileştirme yapanlar yetenekleri tutabilecek?

 

Sizlerden gelen bazı değerli yorumları da paylaşmak istedik.

 

“Daha “İnsan ve Değer Merkezli Bir Hayat” hedefinden yola çıkarak, büyük küçük tüm ticari yapıların kendilerini değişen dünyaya uygun yeniden yapılandırmaları başarı, kazanç ve sürdürülebilirlikleri için kaçınılmazdır!!
Çalışanlarının “KALBİNE ve CEBİNE” birlikte dokunmayı başaramayanların işi zor gelecekte!!
İş ve Yaşam döngüsü üzerinde daha fazla düşünmeye, fikirlenmeye özen gösterilmesi gereken bir zamandayız.
Hayatınızda hangisinin baskısını yoğun hissediyorsunuz anketimizde, %81 gibi büyük bir oran ile “Gelecek Kaygısı” tercih edilmiş. Yakın gelecekte korku ve kaosa dönüşebilme potansiyeli olan gelecek kaygısını giderici toplumsal eğitim ve çok yönlü etkileşim programlarına ihtiyaç var acilen!
Geleceğin ve insanlığın genel geçer etkileşim formülü,
🧠 Anlam
🧠 Fayda
🧠 Değer”

-IY

 

“Adil ve eşit bir yaşam dengesi için ücret ve yan haklar ile başlayan, anlam duygusu ve bütünleştirici şirket politikaları ile devam eden, gelişim ve ilerleme imkanı ile hem kendini gerçekleştirme fırsatı sunarak eşitliliği savunan alanların iyileştirilmesi ile ilgili bir gündem gözüküyor. Ben birbirine bağlı, birbirini tamamlayan konular gördüğümden tek bir alan seçemedim. Yaşamsal döngüyü sağlayacak ücret ile başlayıp, gelişimin ve ilerlemenin desteklenmesi ile yine devam eden bir bütünün ele alınması kanaatindeyim.”

-FŞ

 

“Bence paylaşmış olduğunuz seçeneklerin her biri önemli. Benim düşüncem, gelişim ve ilerleme hakkı, motivasyonu ve değerli hissetme duygusunu ön plana çıkartır. Bu da diğer üç seçeneği içinde otomatik olarak besler. Hak edilen ve başarılı olunan bölümde olmak, hak edilen maddi kazancı da almak demektir, daha özverili çalışmak için önemli bir sebep.”

-NÖ

 

“Bence günümüzde en etkin hususlardan biri de “adalet ve takdir duygusu”. Maddeler arasında buna da yer verilebilir diye düşünüyorum. Keza çalışanla çalışmayanın ayırt edilmemesi veya çalışan kişilere daha çok yüklenilmesi, bunun yanı sıra bu kişilerin takdir edilmemesi de bir yerden sonra bizim insanımızı fazlasıyla yıpratan unsurlardan biri.”

-MK

 

 

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Bilişsel Çarpıtmalar
5 Ocak 2023
Nefes ve Meditasyon
11 Eylül 2022
McKinsey Teknoloji Trendleri – 2022
8 Eylül 2022

Son Yorumlar

Meryem

Deneyimlerinizi paylaşmanız ve bilmeyenlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bazı insanlara dokunduğunuzdan emin...

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...