Şu günlerde hepimizin fazlasıyla iyi hissetme ihtiyacı var. Ülkede yaşanan üzücü hadiseler ve büyük kayıplar hepimizi perişan etti. Oldukça gergin ve son derece stresliyiz. Bu sebepten bu hafta ruh sağlığımıza ve fiziksel sağlığımıza iyi gelecek bir konuda yazı yayınlamak istedim ve daha önce katıldığım bir nefes çalışmasında bana koçluk eden Seçil Karanlık’tan nefese dair yazmasını rica ettim.

Amerikalı kalp cerrahı Prof. Dr. Michael DeBakey bir gün Mehmet Ali Birand’ın konuğu olmuştu. Ve aynen şöyle dedi ‘’ siz Türkler neredeyse nefes almıyorsunuz, nefes alırken sürekli göğsünüzün hareket ettiğini görüyorum, yani göğüs nefesi alıyorsunuz. Bu, vücudunuza yetersiz oksijen gitmesine sebep oluyor, doğru nefeste karnınızın hareket etmesi gerekir’’

Sevgili Seçil bir nefes koçu olarak bizleri aşağıdaki gibi aydınlattı.

Hepimizin bildiği gibi yaşamımız nefesle başlar, nefesle biter. Bebekliğimizde aldığımız doğal nefesimiz 2-3 yaşlarında egonun devreye girmesi, hayatı tanımaya ve anlamlandırmaya başladığımız dönemlerde kişiye özgü olarak değişime uğrar. Adeta bir parmak izi gibi kimliklerimizi belirler.
Nefes, en temel ihtiyacımızdır. Fakat bizler yaşadığımız fiziksel/duygusal travmalar sebebiyle %100 olabilecek iken, nefes kapasitemizin %30’nu kullanmaya başlarız. Kısıtlı nefes, kısıtlı yaşam demektir. Kısıtlı nefes alışkanlıkları, nefes sisteminde blokajlara neden olur ve vücuda gerekli oksijenin alınmasını ve dolaşımını engeller. Kısıtlı nefes alışkanlığımız nedeniyle; fiziksel, zihinsel, ruhsal sağlığımızı günden güne kaybederiz.

Nefes koçları olarak yaptığımız nefes seansları ile kişiyi unutmuş olduğu doğal nefes-açık nefes dediğimiz nefesine yönlendirmek için çalışırız. Yaptığımız çalışmalar neticesinde kişilerde kanıtlanmış pek çok olumlu değişim olmaktadır.
Nefes alışkanlığının değişmesi, yani “Açık Nefes” ile birlikte gelen olumlu değişimler:

• Daha sağlıklı bir beden, güçlü ve enerjik olma

• Hücre hafızasından geçmişin temizlenmesi ile birlikte daha sağlıklı bir ruh hali

• Hücre yenilenmesi ile birlikte bağışıklık sistemimizin yenilenmesi ve güçlenmesi

• Bilinçaltı temizliği, bastırılmış duygulardan arınma ile birlikte sevgi ve anlayış içerisinde bir yaşam

• Durgun zihin ile birlikte koşulların kalkması, netlik, zihinsel olarak özgürleşmek ve farkındalığın artması, zihin dönüşümü – pozitif düşünce sistemi

• Kanda oksijen oranının yükselmesi ile arınma, detoks, hafifleme

• Algıda değişim, farklı bakış açılarından bakabilme, farkındalık ile birlikte

• An’da olma, dinginlik, denge, huzur, teslimiyet

• Neşe ve Tatmin

• Yaratıcılık – Yaratıcı Güce Açılım

• Niyetlerin Gerçekleşmesi

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Bilişsel Çarpıtmalar
5 Ocak 2023
Nefes ve Meditasyon
11 Eylül 2022
McKinsey Teknoloji Trendleri – 2022
8 Eylül 2022

Son Yorumlar

Meryem

Deneyimlerinizi paylaşmanız ve bilmeyenlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bazı insanlara dokunduğunuzdan emin...

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...