Son yılların yükselen yıldızı Netflix nasıl bu kadar hızlı gelişti ve değerine değer kattı? Elbette ki güçlü ve çalışanları tarafından kabul görülen örgüt kültürleri ile.

Aykut BALCI’nın Dünya Trendleri programında konu aldığı Netflix örgüt kültürü podcastinde ilgimi çeken bazı kültürel ögeleri sizlerle de paylaşmak istedim.

✔Netflix süper başarılı işlerin süper başarılı kişiler tarafından ortaya konulduğuna inanan bir yapıya sahip.

✔Ortalama insanlar ile zaman kaybetmek ve motivasyonu düşürmek yerine süper yetenekli insanlara daha fazla ödeme yapmayı ve imkan sağlamayı tercih ediyor.

✔İşleyişte görülen eksikler veya düzenlenmesi gereken şeyler ile ilgili geri bildirime çok önem veriyor.

✔Geri bildirimden sonra gerçekten düzeltilecek bir şey var mı ve çözümü nedir diye çalışma yapmak ve uygulamaya geçmeyi önemsiyor.

✔ Özgürlük işletmeye tam anlamıyla yerleşmiş durumda. Süper yetenekli insanların takip edilmeye ihtiyaç duyulmayacağını düşündükleri için çalışanlarının izin ve tatillerine dair herhangi bir kısıtlamaları bulunmamakta.

✔Netflix’in yararına olan her konuda üst yönetime sormadan karar alabilme ve uygulayabilme yetkisi verilmekte.

✔ Çalışanlarının para için ayrılmasını istemedikleri için aynı işi yapan emsal şirketler ile aynı paraları ödemekten çekinmiyor.

Bütün bu büyüleyici ve güzel ögeleri barındıran bir firmanın çalışanları acaba bu kadar mükemmel olma ve başarılı olma beklentisine karşı nasıl hissediyor olabilirler?

▶ Mükemmelliğe dayalı sürekli olarak işten çıkartılır mıyım korkusu.

▶ En iyinin en iyisi olmayan kişiyi kovmak üzerine bir felsefeye sahip olmaları çalışanlara sürekli bir baskı yaratmakta.

▶ Takımınızda kimi görmek istemiyorsanız o kişini derhal çıkartılması gerektiği görüşüne sahip olunması ve eğer takımınızdaki yeteneksiz kişileri elemekte başarısızsanız bu da sizin gitmenize sebep olabilmesi güvensiz ve değersizlik hissine sebep olmakta.

▶ Duygulardan sıyrılmak ve tamamen mantıklı adımlar atmak gerektiğini savunan bir yapıya sahip olması. Sistemin acımasızlığına karşı sürekli olarak korku altında olmak.

Peki bütün bu özellikleri göz önünde bulundurduğunuz zaman siz bir Netflix çalışanı olmayı ister miydiniz?

Özgürlüklerin çekiciliği, baskının ve korkunun önüne geçebilir mi? Yoksa güven ve değerli olmak hissi sizin için daha mı kıymetli?

Yazan: İlayda Beyza Kırca

Kaynak: https://open.spotify.com/episode/1CqdTHe89H2MqU46bYKKss?si=hQh6T-KwRoyd7axXA4q75A&utm_source=copy-link

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Bilişsel Çarpıtmalar
5 Ocak 2023
Nefes ve Meditasyon
11 Eylül 2022
McKinsey Teknoloji Trendleri – 2022
8 Eylül 2022

Son Yorumlar

Meryem

Deneyimlerinizi paylaşmanız ve bilmeyenlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bazı insanlara dokunduğunuzdan emin...

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...