Öğrenme ve gelişim kasının etkinliğini belirleyen bir faktör, motivasyon.

Motivasyon soyut bir kavram lakin tutuma, davranışa ve becerilere yansıyarak ete kemiğe bürünüyor.Motivasyonu iki kategoride ele alabiliriz: içsel ve dışsal motivasyon.◆İçsel motivasyonu bir örnek ile açıklayacak olursak:“Zorlu bir iş sürecini veya eğitimi; başarabilme inancı, tutkusu ve özgüveni otomatik olarak bolca motivasyon sağlar.”İçsel motivasyon iyidir, güzeldir fakat sürekliliğini sağlamak, işte o zordur.◆Dışsal motivasyon etki ediciler ise ailemiz, çalışma hayatımızın içindeki insanlar, okul ve sosyal etkileşimlerimiz.“Zorlu süreçler de aslında bir motivasyon kaynağıdır. Azmi, çabayı ve performansı olumlu yönde körükler.”Motivasyona gerçekten ihtiyacımız var mı? ☆ Motivasyon, insana kendini iyi hissetme iklimi sağlar. Heyecanını, çoşkusunu, azmini ve başarabilirimi tazeler.☆ Motivasyon, iyi bir öğrenme ve gelişim pekiştiricidir. Öğrenme sürecine katılımı teşvik eder, soru sormayı ve merak etmeyi aktif hale getirir.☆ Motivasyon, çalışma ortamında performans ve potansiyelin gelişimini sağlar. Yaratıcılığı, takım çalışmasını ve işbirliğini olumlu yönde etkiler.Çalışma hayatında takdir, teşekkür,  ödüllendirme, terfi, gelişim olanakları, mentor ve koçluk, delegasyon ve inisiyatif faktörlerinin hepsi birer motivasyon öğesidir.Ez cümleBireyin öğrenme ve gelişim yolculuğunun, en yegane dostlarından biridir motivasyon.

Yazan: Gökhan Yılmaz, Yetenek Kazanımı ve İşveren Markası Uzmanı  
Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Bilişsel Çarpıtmalar
5 Ocak 2023
Nefes ve Meditasyon
11 Eylül 2022
McKinsey Teknoloji Trendleri – 2022
8 Eylül 2022

Son Yorumlar

Meryem

Deneyimlerinizi paylaşmanız ve bilmeyenlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bazı insanlara dokunduğunuzdan emin...

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...