İnsan kaynakları iyi olmadan şirket iyi olamaz

Organizasyonel sistemler içindeki tüm fonksiyonlar önemli ama insan kaynakları ile ilgili zaaflara tolerans oldukça az.

Bir şirkette İnsan kaynakları departmanı olsa bile eğer gerçek işlevine uygun, tüm fonksiyonlara odaklanarak çalışmıyorsa bir anlam ifade etmez. Peki, insan kaynakları nasıl olursa olmaz diye tersten bakalım mı?

1-Odasından çıkıp çalışanla iletişime geçmeyen insan kaynaklarından olmaz.

2-Rakiplerle mücadele için onlardan önce öğrenmeniz gerektiğini bilip, yöneticiler dahil tüm çalışanları içine alan eğitimlerle çalışan gelişimine odaklanmayan, sürekli eğitim ve gelişim hedeflemeyen insan kaynaklarından olmaz.

3- Aklı sadece  açık pozisyon kapatmak ve maaş yapmak arasında gidip gelen insan kaynaklarından olmaz.

4- Artan çalışan sirkülasyonundan üzerine alınmayan, insanlar bizi neden terk ediyor diye düşünmeyen ve aksiyon almayan insan kaynaklarından olmaz.

5-Sürekli “savunmanı yaz” lafını diline dolamış, duygusal zekası olmayan insan kaynaklarından olmaz.

6-Her mülakata gelen adaya en azından işveren markamız için bir fırsat deyip iyi deneyim yaşatmayan insan kaynaklarından olmaz.

7- Şirket içinde kendi grubunu oluşturup, sürekli kankalarıyla takılan insan kaynaklarından olmaz.

8-Çalısanın kafasında “Ben bu şirkette ne uzayıp ne kısalacağım” endişesiyle çalışmasına değil müdahale etmek iyice körükleyen insan kaynaklarından olmaz.

9- İnsan kaynakları birimi çalışanları olarak ekipçe vasat olan, ilham vermeyen ve rol model olamayan insan kaynaklarından olmaz.

10- Bir derdin olunca gel diyen, gidince dinlemeyen, dinleyip ilgilenmeyen, üzerine “Seni şikayet etti” diye diğerine bilgi verip, mobbinge mahal veren insan kaynaklarından olmaz.

11- İşe alımdaki hassasiyeti işten çıkışlarda göstermeyen ve işten ayrılmaları krize çeviren insan kaynaklarından olmaz.

12-Elinde yönetimin sopası, dilinde genel müdürün adı olan insan kaynaklarından olmaz. 

13-Departmanlara ve kişilere kafayı takan, küsen, sorunları içselleştiren insan kaynaklarından olmaz.

14- İletişimi yönetmesi gerekirken dedikoduyu yöneten ve hatta üreten insan kaynaklarından olmaz.

15- En önemlisi insan sevmeyen insan kaynaklarından olmaz.

Ve insan kaynakları iyi olmadan çalışan mutlu olamaz. Çalışan mutlu değilse müşteri mutlu olamaz. Apple ın Ceo su Tim Cook un bir konuşmasındaki ifadesi; ”Bizim insan kaynakları departmanımız çalışan mutluluğuna odaklanıyor, çalışanlarımız ise müşteri mutluluğuna

Yukarıdakilerin hiçbiri yönetim farkındalığı ve desteği olmadan olmaz. Üretken bir insan kaynakları için yönetimin bakış açısı ve desteği en önemli belirleyici faktör.

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Son Yazılarım

İş hayatında yeni nesil
24 Mart 2019
Aday deneyim tasarımı
3 Mart 2019
Değerler ile kurum kültürü yaratmak
10 Şubat 2019

Son Yorumlar

Dinar Mam.

Sabırlı olmak gerek. Şükürsüzlük bir sebep, insanları bezdiren bir diğeride, Insan Kaynakları için Türkiye'de uygulanan...

Hülya Mutlu

Bu konuda bir yazı yazmayı düşünüyorum Hamit Bey

Hamit Kaşıkçı

Hülya Hanım merhaba, Gerçekten bu konuda yazılmış en sade ve derli toplu yazıyı hazırlamışsınız sizi...