İnsan Kaynakları (CV-Özgeçmiş hazırlarken)

Her gün çok sayıda özgeçmişi gözden geçirince iyi olan özgeçmişi bir çırpıda fark etmek kaçınılmaz oluyor. İyi özgeçmiş hazırlamak önemli mi? Çok önemli. Bir defasında bir arkadaşım birlikte çalıştığı birinin beceriksizliğinden bahsetmiş ve yanı sıra şunu söylemişti ;’’ adam bu kadar çapsız olmasına rağmen öyle iyi bir özgeçmiş hazırlamış ve etkili görüşme konusunda öyle ustalaşmış ki  neredeyse hiç işsiz kalmıyor’’ Bu iyi CV hazırla, gerisini koyver anlamına gelmemeli ama iyi  CV nin ne kadar önemli olduğu ile ilgili bir mesaj vermeli.
İyi hazırlanmış bir Özgeçmiş işe alınmanızı sağlamaz ama iş görüşmesine davet edilmenizi sağlar. Peki özgeçmiş incelerken İnsan kaynakları yöneticileri nelere bakar?

 • Özgeçmişin çok uzun olanı da çok kısa olanı da makbul değildir. İki sayfayı geçmemeye çalışılmalı. Çok uzun özgeçmişler akademik kariyer söz konusu ise uygundur.
 • Ters kronolojik sıra ile yazılmalı, en son yapılan faaliyet en başta olmalı.
 • İmla ve noktalama oldukça önemlidir. Sizin detaylara verdiğiniz önemin ilk mesajıdır.
 • Başvurulan sektöre uygun bir terminolojinin ile yazılan CV fark edilir.
 • Kuvvetli yönleri doğru ifade etmek özgeçmişin fark edilmesini sağlar.
 • İlan yoluyla yada spesifik olarak bir pozisyona başvuruda bulunuyorsanız, özgeçmişiniz o işin gerekliliklerine göre hazırlanmış işle ilgili uzmanlık alanları veya özellikler mutlaka belirtilmelidir.
 • İlanda İngilizce özgeçmiş  istenmişse ingilizce  başvurulmalıdır. Fakat İngilizceniz yetersizse ingilizce yazmak manasızdır.
 • ‘Arial’, ‘Times New Roman’ en çok tercih edilen karakterlerdir. Yine 11 ya da 12 punto en çok seçilen yazı büyüklükleridir.
 • En son çekilmiş, gerçek görüntünüzü yansıtan vesikalık bir fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğrafınızın sizin en doğal halinize yakın olmasına dikkat edin. Elektronik başvurularda ise bilgisayarda hazırladığınız özgeçmişinize .Jpg veya .Bmp uzantılı haliyle yapıştırabilirsiniz. Sadece kötü seçilmiş hatta absürd tabir edilecek fotoğraf sebebi ile pek çok adayı kendim elemişimdir. Arkadaşlarla  sosyal yaşamdan çekilmiş bir fotoğraftan kendinizi kesmek veya cep telefonu ile kendi çektiğiniz fotoğraflar eksi puandır.
 • Referans olarak belirtilecek kişilerin daha önce birlikte çalışılmış kişiler olması, akraba olmaması tercih edilmelidir. Aynı zamanda, referans olarak verilen kişilerin izninin alınmış olması gerekir. Yeni mezunlar bir hocalarını bir de staj yaptıkları yerdeki bir yöneticiyi yazabilir.
 • Yaptığınız işleri rakamlarla ifade etmek önemlidir. Bu durmda performans Cv si yazabilirsiniz. Ama iş hayatının henüz başında olan kişiler için uygun değildir. Bu tarz yazarken  birincisi yaptığınız işleri, İkincisi ise  işleri nereden nereye getirdiğinizi yazın, mesela :[x üretim kapasiteli] fabrikanın haftalık üretim planını hazırlamak,
  [x bütçeli] y satınalmalarını yapmak,
  [x son kullanıcısı olan] abc programının kurulumu,
  abc verimliğinin x’den y’ye arttırılması
  [x müşteri için] haftalık ziyaretlerin yapılması, aylık hedeflerin gözden geçirilmesi,
 • Özel hayatınıza dair bilgiler vermenize gerek yok. Evli olduğunuz, çocuğunuz, hobileriniz, ilgi alanlarınız size özeldir. Bu detayları merak eden firma mülakatta sorabilir. CV nizi bir teklif mektubu gibi düşünün ve bunu vereceğiniz işvereni de bir müşteri gibi ele alın.
 • Ön yazı  özgeçmişe ek olarak yazılan ve özgeçmişte belirtilmeyen kariyer hedeflerinizin ve kariyeriniz açısından önem taşıyan noktaların vurgulanmasına yardımcı olur. Güzel ve uygun bir dille yazılan ön yazı ile birlikte iletişim bilgileriniz, daha önce ne iş yaptığınız, eğitiminiz, yeterlilikleriniz, kabiliyetleriniz ve referanslarınızdan başka bir şey yazmayın.

Hülya Mutlu
 

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İİBF den başlayan gelişim yolculuğum yurt dışında aldığım uzmanlık eğitimleri ile devam etti. İngiltere South Essex Collage (işletme ve yönetim kursları) ve The Coaching Academy (kurumsal koçluk) ve Oxford Üniversitesi (Liderlik gelişimi ve yönetimi) programlarını tamamladım.

Yorum Yap

Kategoriler

Son Yazılarım

Bilişsel Çarpıtmalar
5 Ocak 2023
Nefes ve Meditasyon
11 Eylül 2022
McKinsey Teknoloji Trendleri – 2022
8 Eylül 2022

Son Yorumlar

Meryem

Deneyimlerinizi paylaşmanız ve bilmeyenlere yol gösterdiğiniz için çok teşekkür ederiz. Kesinlikle bazı insanlara dokunduğunuzdan emin...

Leyla

Kaleminize sağlık arkadaşlar.her şey Zihnimizdeki otomatik pilotu fark etmemizle başlıyor.

Resul Korkmaz

Hülya Hanım merhaba. Aksa için verdiğiniz Liderlik eğitimi ile ve bu makaleyi okuyunca ilk aklıma...