Kendimi nasıl geliştirebilirim?

by / Cuma, 06 Mart 2015 / Published in BLOG, HAYATIN İÇİNDEN

Eski bir Hint öğretisi; ‘’En büyük erdemlerden birisi kişinin kendi eski halinden daha iyi olmak için sürekli çaba göstermesidir’’ der.  Ve İslam alimlerinden Beyhaki ise ‘’İki günü eşit olan aldanmış, bugünü dününden kötü olan ise lanetlenmiştir.’’ der. İnsanın kendini geliştirmesi her şeyden evvel kendi ruh sağlığına şifa olmakla beraber topluma da büyük katkıdır. Pek çok hedefi olan insanoğlunun en temel hedefi kendine sürekli eklemek olmalı. Pek çoğumuzun bildiği,  bireysel gelişim için yapılması gerekenlerden en önemli bulduğum  20 maddeyi yazmak istedim

 1. Her gün kitap okuyun: Çok klişe bir tavsiye gibi görünse de ‘’ne kadar çok kitap o kadar çok bilgelik’’ en doğru klişelerden birisidir. Sanat, tarih, edebiyat, bilim kurgu veya kişisel gelişim her şeyden biraz okumalı. Ama okumaya ayrılan vakti doğru yazarların katkı sağlayacak güzel kitaplarını okumak için seçici davranarak değerlendirmeli. Zenginleşmek için hep aynı fikri savunan, içerikleri değil, farklı görüş, inanç ve bakış açılarına kapı aralayan kitapları seçmeyi şiddetle öneririm. Tam aksini yapmanın insanlarda tuhaf bir sabit fikirlilik ve kendisi gibi olmayana tahammül edememe zaafiyeti oluşturduğunu ve yaratıcılığı körelttiğini düşünüyorum. Kafanın yuvarlak tasarımı için düşünceler yer ve yön değiştirsin diye öyledir diye okumuştum ve hoşuma gitmişti. Başka açılardan bakma için farklı okumalar çok tesirli. Ayrıca beynin ön lob gelişimi için kuvvetle tavsiye edilen de okumadır. Ön lob gelişi yaratıcılığı artırdığı gibi alzheimer ve demans türü rahatsızlıkları önleyici etkiye de sahiptir.
 2. Bir yabancı dil öğrenin: İş hayatımın ilk yıllarında  bir sohbet esnasında birisi bana aynen şunu dedi; ‘’ Çalışkansın, araştırmacısın ama İngilizce bilmiyorsun, bu senin sırtında bir kambur ve hayatının ilerleyen yıllarında hangi kapıdan girersen gir bu kambur her kapıda içeri girmene engel olacak’’ Eksik olmasın,  bu tavsiyesi ile çalışma hayatını bırakıp İngiltere ye gittim. Bizde lisan bilme konusu insanların kafasında garip bir tabu; ‘’ Ben İngilizce öğrenemem, bu yaştan sonra çok zor’’ Hiç alakası yok. Bir yıl evvel ingilizce öğrenmeye başlayan bir arkadaşım 36 yaşında ve şu an gayet iyi bir seviyede. Aynen şunu dedi’’ hayatta neyi yapamazsın deseler akıcı İngilizce konuşmak derdim, ne saçmaymış’’ Özgürlük için, bambaşka kapılar aralamak, fırsatlar yakalamak için en az bir yabancı lisanı iyi derecede öğrenin.
 3. Bir hobi edinin: Türkiye de insanların en eksik olduğu konulardan birisi hobi sahibi olmak. Fransa ve Kanada da konuya verilen ehemniyet hasebiyle ” Boş zamanları değerlendirme bakanlığı” var. Bu bir kültür ve bizde yerleşmemiş.Kavram da oturmamış. Mesela; spor yapmak hobi değildir ama dalmak hobidir, müzik dinlemek hobi değildir ama iyi bir müzik arşivi yapmak hobidir, kitap okumak hobi değildir ama temalı kitaplar biriktirmek hobidir, sinemaya gitmek hobi değildir ama güzel bir film koleksiyonu yapmak hobidir. Daha spesifik şeyler bulmalı ve en az bir hobi edinmeli. Benim hobim blog yazmak, iyi geliyor. Hobim işim yada ailem şeklindeki yaklaşımlar da makul değil. Dengeli bir yaşam için kaliteli boş vakit ihtiyaç. Hele mekanik işlerden yaratıcı işlere doğru eğilimin arttığı şu zamanlarda hobiler dipsiz beslenme kaynakları. Hobiler bizi yalnızlıkla başa çıkan, doyumlu ve yaratıcı insanlar yapıyor.
 4. Eğitimlere ve kurslara katılın: Her yıl merak ettiğiniz gelişmek istediğiniz bir konuda, ehil hocaları bulduğunuzdan emin olarak eğitim,seminer vb katılın.
 5. Korkularınızdan kurtulun: Bu yazıyı okuyan herkesin mutlaka bazı korkuları vardır. Korku da diğer tüm duygularımız kadar bize ait ve normal bir duygudur. Bizi özgürlükten alıkoyan, çoğu kendi illüzyonlarımız olan korkulardan kurtulmak, farkına varmak son derece ferahlatıcı. Çoğu zaman neden korku tepkisini verdiğimizi açıklamakta güçlük çekebiliriz, çünkü bizi korkutan ,nesne ya da durumun kendisinden çok onunla ilgili edindiğimiz fikirlerdir. Bu fikirler; anne- baba veya diğer kişilerden edinilen fikirler olabileceği gibi, geçmiş deneyimlerimiz olabilir. Çok uzun yıllar korktuğum için araba kullanmadım. Üzerine gittiğim hafta İstanbul trafiğinde yalnız başıma trafikteydim. Sonra korkuyla geçen yıllara hayıflandım ama bir korkunun üstesinden gelmek bireysel gelişim için tatmin edici bir deneyim.
 6. Yeteneklerinizi geliştirin: Müzik, resim, sahne sanatları, el becerisi her insanın bir şeylere yetenegi vardır. Siz de ‘’ Zamanında ailem üzerinde dursaydı, eğitim aldırtsaydı ben şimdi çok iyi bir ………………… olurdum’’ deyip sorumluluğu başkalarına atanlardan mısınız?  İngiliz’in güzel bir sözü var ‘’ beter late than never’’ yani geç olması hiç olmamasından daha iyidir. Yeteneğiniz varsa en geç yarın harekete geçin.
 7. Erken kalkın: Araştırmacılar erken kalkmanın depresyonu yenmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Vücut hormonlarını düzenlediği gibi kilonun korunmasında da etkilidir. Erken saatteki güneş ışığı mevsimsel duygulanım bozukluğuna karşı iyi gelir. Stresi hafifletir.
 8. Spor yapın: Evet klişe bir tavsiye ama seratonin ve endorfine doymanın yegane yolu. 2-3 ay sonunda vücutta hissedilen değişim insanı motive eder. Ayrıca spor yapmak için mutlaka kilo problemi olması gerektiğini düşünen, spor yapan fit insanlara “Senin ne ihtiyacın var” diye soran zihniyete de şöyle seslenmek isterim ‘’ Spor, hem vücudu hem de ruhu güzelleştirir. Ruh güzelleşince hayat da güzelleşir.
 9. Konfor alanınızı terk edin: Konfor alanı kisinin kendisini gÜvende ve rahat hissettiği, yaşamının buyuk bir bölümünü içinde sürdürdüğü görünmez alandır. Genellikle az çaba ve riskle belli bir rutinin yakalanması hali de denilebilir. Konfor alanı kişinin evi, ailesi, arkadaş ortamı, okulu, iş yeri, mesleği, dini, yaşadığı şehri, hatta futbol muhabbetleri vs olabilir. Konfor alanı çok rahat ve güvenli bir ortam sağlasa da, içinden ara sıra da olsa çıkılıp farklı alanlar keşfedilmezse, uzun vadede tekdüzelik, sıkıntı, gerileme ve performans düşüklüğü getiriyor. Konfor alanının dışında ise öğrenme alanı var. Yeni şeyler ancak kişi kendi konfor alanı dışına çıktığında ve kendini zorladığında öğrenilir.
 10. Geri bildirim alın: Fikirlerine güvendiğiniz objektif kişilerden kendiniz ile ilgili geri bildirim alın. Bu, hem iş hayatında hem özel yaşamda son derece besleyicidir. Hayatım boyunca bana en çok katkısı olan kişiler duymak istemediğim ama doğru olan şeyleri söyleyen kişiler oldu. O an hoşunuza gitmeyebilir ama sıhhatli düşünüp değerlendirdiğinizde dostun acı ama doğru tenkitleri son derece faydalı olur.
 11. Kör noktalarınızı tanımlayın: Araç kullanırken kör nokta nasıl bir kabus ise, kaza yapmaya sebebiyet verirse kişisel kör noktalarda aynı özelliğe haizdir. Sabit fikirlilik, aşırı inat, abartılı hırs, kıskançlık, fazla gözü karalık, ödleklik, narsizim, bağnazlık  gibi yüzlercesi sayılabilir. Kendini fark eden hayatı fark eder. Kendinizi keşfedin ve tedbirli olun.’’ Benim kör noktam yok galiba’’ diyorsanız kendiniz kör olmuşsunuz demektir.
 12. Yazın, liste yapın: Yazmanın kinestetik enerjisine inanın, yazdığınız şeylerle aranızda bir akit oluşur ve onları mutlaka yaparsınız.
 13. Aksiyon alın: Hiçbir şeyden çekmedi Türk milleti ataletinden çektiği kadar. Bir sürü hayali var herkesin ama harekete geçen pek az. Verilecek kilolar, okunacak kitaplar, gidilecek yerler, öğrenilecek şeyler, kurulacak işler hepsi orada duruyorlar onlara yürümeniz için. Maxx De Pree ; ”Olmamız gereken şeyi, olduğumuz gibi kalarak olamayız ” der.
 14. İlham kaynağı insanlar edinin: Sizi harekete geçirecek, yüreklendirecek, güzel hikayeleri olan insanlar keşfedin. Onları takip edin, okuyun, onlardan beslenin.
 15. Kötü alışkanlıkları bırakın: Sizi mutsuz eden hiçbir şeyin esiri olmayın. Sigara, alkol, uyuşturucu, aşırı uyku, sürekli geç kalmak, tırnak yemek, kötümserlik. Her ne kötü alışkanlığınız varsa kurtulun. Ama hepsinden aynı anda değil. Kendinize aniden yüklenirseniz yorucu olabilir. Unutmayın parçalara bölmek her zaman işe yarar.
 16. Zor insanlarla başa çıkmayı öğrenin: Theodore Roosevelt in çok sevdiğim bir sözü var, eğitimlerimde hep paylaşırım; ‘’Başarı formülünün en önemli tek bileşeni insanlarla iyi geçinmeyi bilmektir’’. Kolay insanla herkes iyi geçinir, mühim olan zor olan insanlarla iletişim kurabilmek ve müzakere etmek. Bu çok kıymetli bir beceridir.
 17. Farklı arkadaşlar edinin: Sizi besleyecek, yeni şeyler katacak, bakış açınızı değiştirecek sohbetin derin ve güzel insanlarla vakit geçirin. Çocukluğumdan kalma bir alışkanlığımı çok severim. Her türlü fikirden, inançtan, fraksiyondan dostlar edindim. Tek tip muhabbetler, aynı bakış açıları beslemez. Farklı insanlardan beslenin, hepsini anlamaya çalışın. Aynı küçük mikro çevreden beslenenlerde bir süre sonra sabit fikirlilik kaçınılmaz oluyor. Ve lütfen sizin gibi olmayanlara tahammül etmeyi öğrenin. Yunus Emre nin dediği gibi; Yetmiş iki millete bir gözle bakmayan, Halka müderris olsa da Hakk’a asidir.
 18. Sunum yapmayı öğrenin: Çok ilginç bir çalışmanın sonucunu paylaşayım; çoğu insanın en çok korktukları şey topluluk karşısında konuşmakmış. Ölüm korkusu ikinci sırada onu takip ediyor. Eğitim alın, provalar yapın, destek alın ama topluluğa hitap etmeyi öğrenin.
 19. Geçmişi geçmişte bırakın. Dünle olan kavgasında yarını kaybedenlerle dolu etrafımız. Hepimiz acılar yaşadık, kaybettik, aldatıldık, kandırıldık, terk edildik, kovulduk, unutulduk, zorlandık, haksızlığa uğradık. Bir kalabalık güruh var ki düne hayıflanmaktan vazgeçemeyen. Dünü konuşacaksam güzellikleri konuşmayı tercih ediyorum, iyi geliyor. Yaşadığım olumlu olumsuz deneyimlerin tamamını da kabul ettim, iftiharla hatırlıyorum ve seviyorum çünkü bugünkü bana çok katkıları var. Lütfen geçmişi evi yapıp içinde yaşayanlardan olmayın.
 20. Kendiniz olun: Bir insanın en çekici güzel hali sahici kendisi olduğu halidir. Yapmacık hareketler, jestler, mimikler, gülüşler, tavırlar son derece itici. Bunca yılda edindiğim en net tecrübelerden birisi; hangi sosyo kültürel seviyeden olursa olsun insanları samimiyetle yapaylık arasındaki ayrımı çok net yapabildiğidir. İnsanlara samimi sevgi ve ilgi gösterip çıkar ilişkisi gözetmeksizin hayatınıza temas eden herkese kendisini biricik hissettirin.

 

 

 

 

 

43 Responses to “Kendimi nasıl geliştirebilirim?”

 1. sevinç says : Cevapla

  Hülya hanım yazınızı çok beğendim verdiğiniz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

 2. huseyin says : Cevapla

  Çok doğru hulya hocam

 3. Ysn says : Cevapla

  İki günü eşit olan aldanmıştır cümlesi Peygamber Efendimize ait. Beylaki de hadis alimidir. O nakletmiştir

 4. yaz güneşi says : Cevapla

  çok teşekkür ederim payaşımınız için. Ben coğrafya öğrencisiyim. Hangi kitaplara gömülmeliyim? Bunu tabiki internettende bulabilirim ama fikirleriniz benim için çok kıymetli.

 5. Abbas says : Cevapla

  Bu 20 madde faydalı olacağından şübhem yok hülya hanım, paylaştığımız için şükran borçluyum

  • Abbas says : Cevapla

   Bu 20 madde faydalı olacağından şübhem yok hülya hanım, paylaştığınız için şükran borçluyum

 6. Hakan ÇAKIR says : Cevapla

  Hakan zaten beğeniyorki…yoruma gerek yok;-)

 7. M. Necip YATAR says : Cevapla

  Hulya Hanım Merhaba,
  Çok insan gibi ben de sizi hayat koç’um olarak görüyorum. Bu yazınızı da diğer yazılarınız gibi keyifle okudum.
  Fakat bunda farklı bişey var. Genelde herkes çevresindekilere kendini geliştir der ama kimse kendimizi geliştirmek için neler yapmamız gerektiğini söylemez. O yüzden bu yazınız çok kıymetli ve herkese okumayı tavsiye ederim özellikle kendini geliştirmek isteyenler ve kariyerinin başındaki üniversite öğrencileri…
  Elinize, emeğinize sağlık 🙂

  • Hülya Mutlu says : Cevapla

   Sevgili Necip,
   Yıllardır bozmadığın tarzın ve saygınla en sevdiğim öğrencilerimden birisin. Yazılarımın okunduğunu ve hayatlara dokunduğunu bilmekten büyük mutluluk yok bana.

 8. çiçek says : Cevapla

  merhaba hülya hanım 🙂 Bende artık kendimi geliştirmek istiyorum evde oturmakla geç yatıp geç uyanmakla bütün gün boş boş birşey yapmakla olmuyormuş bir adım atmak istiyorum ve o adımın bana hayatı ögretmesi başarıyı yakalamak istiyorum. Kişisel gelişim kitabı aldım ” herşey seninle başlar ” başarıya giden yol okumaya başladım ve inanınki çok rahatladım bu bittikten sonra ” kişisel ataleti yenmek ” adlı yeni bir kitap alıcam. Yaşım 20 elimde çok imkanlar vardı ama kendim okumadım ve şimdi çok pişmanım açıkögretimden lise 1 den devam ediyorum yetenegimi geliştiriyorum resim kursu ingilizcede ögrenmeye çalısıyorum sizden ricam bana yardımcı olurmusunuz fikir konusunda ne tür kitaplar okuyabilirim gelişim konusunda neler yapabilirim artık kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum sizinde dediginiz gibi ” geç olması hiç olmamasından daha iyidir” cevap verirseniz çok sevinirim 🙂 🙂

  • Hülya Mutlu says : Cevapla

   Yasemin Hanım sizi tebrik ederim. Bir yola çıkmış olmanız kitabı okumamış olmsanız bile kişisel ataleti yenmek için adım attığınızı gösteriyor. Durmak yok, hayallerinizin peşine düşme vakti.

 9. Mahsum says : Cevapla

  Hülya hanım,öncelikle çok teşekkürler tecrübelerinizi böylesine güzel bir yazıyla bize aktardığınız için.Klişe başlıklardan oluşan 20 maddeyi altını doldurarak,güzel örneklerle süsleyerek,samimi ve etkili bir şekilde yazarak klişe olmaktan çıkarmışsınız.Bu okuduğum ilk yazınız.diğer yazılarınızı da okuyacağım.Umarım diğer yazılarınız da böyledir.takipteyim.

 10. murat says : Cevapla

  Merhaba hulya hanim..ben murat kaplan..ilk defa sizin onerinizi okudum v hosuma gitti.bana azda olsa yardimci oluraaniz sevinirim…hayatim o kadar monotonki mutsuzlultan oluyorum ama bunu ne kendime belli ediyorum nede baskalarina bekkide gorurlerdir…ben memurum ve isle ev arasi mekik dokuyorum..beni sadece mutlu wden acildigim muzik oluyor ama ben daha fazlasini istiyorum mesala herkeIn karsisinde dik durup rahat konusmak…o kadar durdumki bunu yasima bahane ediyorum…?

 11. murat says : Cevapla

  Bu arada yasimi soylemeyi unuttum 33 yasindayim..ve hayatimin cogu yetimhanede gecti ama yetimhaneyi bahane etmiyorum ordan kaynaklanmiyor…sadece neden boyleyim nasil duzelebilirim aslinda boyle dedikcede kendime zarar veriyorum..

 12. Deniz says : Cevapla

  Hulya hanimcim yazınız çok güzel ama bazen hayat şartları sizi öyle bir yere getiriyorki eliniz kolunuz bağlanıyor olduğunuz yerde kala kalıyorsunuz. insanlar öyle bir hale gelmişki kabullenemiyorum egolu arkadan konusma yalanci dedikoducu fakiri sevmeyen ezikleyen kendileriyle a.ynı karakterde olmayınca aynı şeylere gülmeyince seni beğenmeyen bir rdiğerinin arabası varsa onu daha üst7n tutan ve bunun gibi birsürü birsürü şey yazabilirim içim çok dolu ve bunu yapanlar enyakın bidiğim insanlar moralim çok bozuk şu aralar ne yapacağimi bilmiyorum

 13. Hülya hanım ben 25 yaşındayım ev hanımıyım ben birçok konuda kendimi eksik görüyorum çevrem arkadaşlarım çok onlarla sohbet ettiğimiz zaman kendimi eksik görüyorum kendimi anlatamıyorum ifade edemiyorum buda beni çok üzüyor nette dolaşırken yazınızı gördüm okudum ve çok beğendim lütfen bana yardımcı olurmusunuz

 14. Hülya hanım lütfen yardım.

 15. Melisa says : Cevapla

  Hülya hanım yazdığınız yazı gerçekten etkileyiciydi yapacağım ve hayatımda olumlu şeyler yaşamamda çok yardımcı olacağına eminim. Ben lise öğrencisiyim ve benim kararsızlık sorunum var meslek seçemiyorum lütfen bana yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

 16. Eysham says : Cevapla

  Merhaba hülya hanım.
  Gelişim seminerlerine katılmak istiyorum. Ama nerede ne var, hangisine gitmem gerekli bilmiyorum. Pdr 1. Sınıfı bitirdim ve bir şeyler yapmak istiyorum, kendimi geliştirmek adına. Bana yardımcı olur musunuz lütfen?

 17. Melike says : Cevapla

  Hulya Hanim yazdiklariniz cok hos seyler fakat ben ne zaman baslasam ni kac gun icinde pes ediyorum yasim 21 ama sanirsin ki 51 yasinda bi kadinim herseyden sigumus bikmis nefret etmis bi haldeyim resmen bunalim noktasindayim gece uyuyamiyorum ogleye kadar oglen de uyuyom geceye kadar ailemle yasiyorum ama hep odamdayim cikmak istemiyorum nolursunuz bunun icin de bi cozum bi öneride bulunmaya calisin artik basladigim islerde pes etmek istemiyorum

 18. Murat says : Cevapla

  Yazınızı cok begendim hülya hanım bizlerle paylaştığınız icin teşekkğr ediyorum

 19. Buğra says : Cevapla

  Merhaba hülya hanım öncelikle çok kaliteli ve akıcı bir makale yazmışsınız maddeler halinde olması insanı teşvik ediyor 🙂 Saat sabah 4:30 civarı bloğunuzu yeni fark ettim ve keşke daha önce fark edebilseydim diye üzülüyorum. Çok kaliteli bir makale başarılarınızın devamını dilerim.
  Saygılar 🙂

 20. Derya says : Cevapla

  Mrh hulya hanim yazinizi okurken kendimden birseyler buldum yaptiklarim ve yapcaklarim yapamadiklarim suan yasim 32 ve ben dil ogreniyorum hergun çalışarak ve bir sabah kalktim da evliydim bu hayag benim deyil benim yasamak istedigim hayat deyil deyip unu sınavına girdim uuunu okudum ve bunu 2 cocuklu anneyken yaptım.kur ve seminerler herzamn dikaktimi ceker ve katilirim bir kis boyunca hafta sonlari bir belge icin adanadan kayseriye gittim geldim ve isaret dili ogrendim suan ogretmenlik yaapiyorum.birde suan insan kaynaklari uzmanlığı belgesi alıyorum ama hale kendimi boş boş hissediyorum okadar cok seyler yapmak istiyorum ki ama yaş 32 önümde çok uzun yol var.ve ben hepsini yapacam.hep şunu derim kendime.60 kadar yaşarsam daha onumde koskoca 30 yil var ve ben bu 30 yilda bircok sey öğrenip kendimi mutlu ederim saygilar

 21. Sevde says : Cevapla

  iyi günler Hülya Hanım. Öncelikle yazınızı cok beğendim. Tesekkur ediyorum. Ben 27 yasında atanamamış bir Türkçe öğretmeniyim. 3 sene önce mezun oldum. Hep içimde cok seyler yapmak isteyip ama bir turlu adım atamamış biriyim. Kendimi cok yönlü geliştirmek istiyorum. Her seyden bilgim olsun, açıkcası gerçek hayati tanımak istiyorum. Yazınızın tamamını okuyup madde başlıklarını özellikle not alarak her gün bakıp harekete gecmek istiyorum.Bağnaz yetiştirildiğimi düşünüyorum ve bu kabuğun içinden çıkmak istiyorum.Dergi, kitap, film olarak hangi turleri önerirsiniz. Yardımınıza ihtiyacım var. Şimdiden tesekkur ederim.

 22. gulten says : Cevapla

  Çok tesekkurederim güzel paylaşımını için iyiki varsiniz

 23. nusret says : Cevapla

  merhaba hülya hanim yazınızı okudum … Ben mimarım ama kendimi hiç bir konuda geliştiremedim bilgi konusuda yanı konuşma konusunda kültür konusunda öz güven konusunda sizin paylaşımlarınız geneli bende yok ve beni çok üzüyor kitap okumak istiyorum okuyamıyorum kendimi geliştirmek istiyorum geliştiremiyorum ünv bitti iki yıldır küçük bir şirkette çalışıyorum maaşımda düşük ama öz güvenm yok iyi bir şirkete başvuru yapıp kendimi geliştireyim. küçüklükten beri hep mimar olmak istedim yatenekliyim meslegim seviyorumda ama birşey yapamıyorum hep aynı yerdeyim lütfen bana yardımcı olurmusunuz .. ne yapmam lazım nerden başlamam lazım hanki kitapları okumam lazım …

 24. merve says : Cevapla

  meraba hulya hanım yazınızı cok begendım kendımı gelıstırmek ıstıyorum ama bunun için hiç çaba sarfetmeyenlerdenım sadece lafta istiyordum yazınızı okudum ve artık harekete gececegım ılk ısım uykuyu cok sevıyorum uyku saatımı azaltıp erken kalkmak olacak cok tesekkur ederım rehberlık ettıgınız ıcın

 25. Esra says : Cevapla

  Çok güzeldi çok teşekkür ederim Çok fayda si oldu bana…

 26. ZEHRA says : Cevapla

  Esin kaynağı insanlar edinin: Sizi harekete geçirecek, yüreklendirecek, güzel hikayeleri olan insanlar keşfedin. Onları takip edin, okuyun, onlardan beslenin. –> BU MADDEYİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK SİZİ TAKİBE ALIYORUM,GERÇEKTEN ÇOK BAŞARILI VE MOTİVE EDİCİ BİR YAZI OLMUŞ. KALEMİNİZE SAĞLIK

 27. isa says : Cevapla

  merhaba Hülya hanım bloğunuzda okuduğum ilk yazı ve daha önce birçok makale vs yazılar okudum ama bu enfes klişe olmuş önerilerin klişeden eser kalmamış bir şekilde sonumunuz için teşekkürler. eksiklerimin olduğunu biliyordum ve sizin sayenizde neden olan şeyleride fark ettim.

 28. Nuran says : Cevapla

  Meraba hülya hanım.yazınızı çok beğendim 🙂 bir süredir kendimi nasıl geliştirebilirim diye düşünüyordum ve neden internete yazmıyayım? Diye düşündüm. İyiki de düşünmüşüm yazınız çok faydalı oldu. Sizi şimdi farkettim ama keşke önceden farketseydim diyorum 🙂 çok çok teşekkürler. Srtık sıkı bir takipçinizim :))

 29. HATİCE says : Cevapla

  gerçekten bulununuz çok etkileyici fakat size esin verecek insanlardan bahsettiniz siz olur musunuz bazı şeyleri yaparken zorlanıyorum yaptığım hareketler ve yapım bazen insanları şaşırtıyor bende yapmamayı tercih ediyorum veya kendimi geliştirebilecek şeyleri yaparken hep erteliyorum yardımcı olur musunuz ?

 30. Hamide Yenilmez says : Cevapla

  Merhaba hülya hanım yazınızi okudum güzel bir yazı bende bunların farkında olan fakat hayatımda hep tam anlamıyla yapmak isteyip hep yarım birakanlardanim her seferinde kağıtlara yazar döker tablolar hazırlar küçük dipnotlar yazar gorebilecegim yerlere de asarim ama tembellik uyusukluk kanıma sirayet etmiş olacak ki hep yarım kalır. Şimdi de o anlardan birindeyim. ataların bir sözü vardır “vaktinde gerekdi tımar oldu essek kaldı semer ” sanırım genel olarak biz Türk halkinda sonradan edinmeye çalıştığımız şeyler ne kadar zorlasakda olmuyor kissel farklılıklar elbette olabilir ama yinede bir yaşam şekline donusmuyor bu benim düşüncem tabi sizin de yorumunuzu merakla bekliyorum

 31. Ilknur says : Cevapla

  Benim hiç arkadasim yok .O yuzden kimseyle gezemiyorum surekli evdeyim ,fakat yapmak istedigim cok sey var bale v.b.Hic arkadasim olmadigi icin surekli kilo aliyorum ve insanlarla nasil konusulacagini bile unutmaya basladi.

  • Hülya Mutlu says : Cevapla

   Sevgili İlknur seni rahatsız eden her ne ise onu hayatından çıkar. Acaba kilodan dolayımı arkadaşın yok yoksa arkadaşın olmadığı için mi kilo aldın. Sorun hangisi ise ondan kurtulacağına eminim. Hadihayallerini yakala

 32. Öğretmen Adayı says : Cevapla

  Hülya hanım iyi günler. Küçük bir ilçede Türkçe öğretmenliği 3. sınıf okuyorum. Bulunduğum yer çok fazla gelişmiş bir yer değil, o yüzden sınırlı şey ile meşgul olabiliyoruz. Size sorum şu : Küçük ve az gelişmiş bir yerde az imkanlarla nasıl kendimi geliştirebilirim ve bana bölümüme de faydalı olacak, ufkumu genişletecek kitaplar önerebilir misiniz ? Teşekkürler.

 33. abdullah says : Cevapla

  sevgili hülya hocam okadar güzel okadar içten söglemişşinizki sizi cagni gönülden tebrik ediyorum bu verdiginiz 20 adet cevapları suan kendimde 20 tane nasihat olarak görüyorum bu iş içinde kararsızdım sizi tebrik ederimki beni çok iyi bilgilendirdiniz size ve sizin gibi bögle cagni gönülden sögleyen hocalarımızın elini öpsek ve tesekkür etsek azdır hocam saygılarım sevgili hocam

Bir cevap yazın

TOP